Netykieta

5 listopada 2013 | Autor Więcej

Temat:Netykieta

Netykieta to zbiór zasad dobrego zachowania w Internecie. Została ona stworzona przez Internautów po to, żeby pomóc skutecznie i przyjemnie komunikować się z innymi. Zasady netykiety wynikają z ogólnych zasad przyzwoitości a ich przestrzeganie po prostu ułatwia życie wszystkim Internautom. Dotyczy więc ona wszystkich, którzy za pomocą Internetu komunikują się z innymi za pomocą np. internetowych forów i grup dyskusyjnych, komunikatorów czy stron internetowych.

Mało kto wie, że pisanie drukowanymi literami w internecie odbierane jest jako krzyk. Nikt zaś nie lubi osób, które ciągle krzyczą. Dlatego lepiej unikać wciskania przycisku „caps lock” w naszym komputerze.
Polskie znaki w systemie Windows domyślnie zapisywane są w innym formacie niż ten, który obowiązuje w Internecie. Dlatego warto albo zmienić to w ustawieniach systemu albo po prostu pisać bez polskich znaków (np. pisac bez polskich znakow). Różnice w sposobie zapisu mogą spowodować, iż odbiorca zamiast polskich liter zobaczy przedziwne znaczki.

Nieprzestrzeganie Netykiety może spowodować, że inni użytkownicy Internetu będą Cię ignorować, a uparte łamanie jej zasad może się wiązać z innymi przykrymi konsekwencjami, jak np.: zgłoszenie nadużycia do działu abuse i odcięcie „niegrzecznego” użytkownika od określonej usługi internetowej przez administratora tej usługi (ban).

Reguł tych należy przestrzegać przede wszystkim, dlatego, że pozwalają one używać sieci możliwie najefektywniej, nie narażając na szkodę innych członków cyberspołeczności.

Dla grup i list dyskusyjnych są to:
– zakaz spamowania (m. in. wysyłania niechcianych linków do stron)
– zakaz wysyłania tzw. „łańcuszków szczęścia”
– nakaz zapoznania się z wykazem FAQ przed zadaniem pytania
– stosowanie się do reguł pisania obowiązujących w danej grupie (sposób kodowania polskich liter, zasad cytowania, możliwości wysyłania (lub nie) wiadomości formatowanych w HTML-u, możliwości dołączania (lub nie) plików binarnych), co zwykle jest szczegółowo opisane w FAQ danej grupy
– zakaz nadmiernego cross-postowania czyli wysyłania maili/postów do kilku grup naraz
– zakaz pisania nie na temat
– zakaz pisania kilka razy z rzędu

Dla usług interaktywnych (IRC, komunikatory, czaty, fora dyskusyjne na stronach www):
– zakaz floodowania czyli wielokrotnego wysłania tej samej wiadomości w bardzo krótkich odstępach czasu.
– nakaz zapoznania się z FAQ danego kanału/forum/czatu i przestrzeganie zawartych tam zasad szczegółowych
– zakaz nagabywania (upartego łączenia się z) osób które sobie tego nie życzą
– zasady dotyczące znaków diakrytycznych (użytkownicy wielu kanałów nie życzą sobie używania polskich liter)
– zasady korzystania z różnych języków na kanałach wielonarodowościowych
– nakaz używania emotikon z rozwagą (mają być dodatkiem do tekstu, a nie główną treścią)

Tagi: ,

Kategoria: Informatyka, Internet, Notatki z informatyki

Comments are closed.