Budowa komputera.

9 września 2013 | Autor Więcej

Budowa komputera

Najważniejsze elementy komputera zebrane są w jednostce centralnej (w obudowie). W obudowie można dostrzec np. płytę główną, dysk twardy oraz osadzone w przedniej ściance obudowy: stacja dyskietek i napęd CD-ROM. W jednostce centralnej umieszczony jest również zasilacz, który doprowadza prąd do wszystkich elementów komputera.

Płyta główna jest to płyta z tworzywa sztucznego, na której znajdują się najważniejsze układy elektroniczne komputera, odpowiedzialne za jego pracę: procesor, pamięć oraz karty rozszerzeń, np.: karta graficzna, dźwiękowa, sieciowa czy telewizyjna.

Procesor to układ elektroniczny, będący najważniejsza częścią komputera. Zarządza on pozostałymi elementami komputera, wykonuje wszystkie obliczenia i podejmuje najważniejsze decyzje.

Szybkość działania procesora wpływa na szybkość pracy całego zestawu komputerowego. Wyraża się ją w megahercach.

Pamięć wewnętrzna to specjalne układy elektroniczne zamontowane na płycie głównej komputera.

Rodzaje pamięci wewnętrznej:

ROM – zapisane informacje, które można jedynie odczytywać, nie ma natomiast sposobu ich modyfikowania. Pamięć ROM spełnia niezwykle ważne funkcje. Znajdują się w niej, bowiem programy, wpisane przez producenta, służące do uruchomienia komputera i umożliwiające współpracę procesora z elementami zestawu komputerowego.

RAM – nazwana pamięcią operacyjną, służy do zapisu i odczytu informacji. To właśnie do pamięci operacyjnej komputer wczytuje programy i dane, z którymi w danej chwili pracuje. Rozmiar pamięci operacyjnej ma duzy wpływ na szybkość działania komputera.

Pamięć zewnętrzna to nośniki do zapisywania i przechowywania informacji, m.in. dyskietka, dysk twardy i płyta CD-ROM.

Dyskietka to mały krążek z tworzywa sztucznego pokryty substancją magnetyczną, na którym informacje są zapisane w podobny sposób jak na taśmie magnetofonowej. Ponieważ krążek ten można łatwo uszkodzić jest on umieszczony w plastikowej obudowie. Zapisywanie danych na dyskietce i odczytywanie ich z tego nośnika pamięci odbywa się w urządzeniu o nazwie stacja dyskietek (FDD – ang. Floppy Disk Drive).

Dysk twardy – znajduje się w jednostce centralnej. Składa się on z krążków (tarcz) przypominających dyskietkę, wykonanych z materiału o dużej sztywności, który pokrywa warstwa magnetyczna. Zapisu informacji na tym nośniku oraz och odczytu dokonuje urządzenie nazwane napędem dysku twardego (HDD – ang. Hard Disk Drive). Pojemność dysku twardego wynosi dziś od kilku do kilkuset gigabajtów.

Płyta CD – krążek z zakodowaną cyfrowo informacją do bezkontaktowego odczytu światłem lasera optycznego. Dzięki dużej pojemności, niezawodności i niskiej cenie, CD-ROM stał się najbardziej popularnym medium do zapisywania danych. Płyta kompaktowa została opracowana przez koncerny Sony i Philips pod koniec lat 70.

Płyta DVD – jest standardem zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu. Dzięki cieńszej wiązce światła lasera możliwe stało się umieszczenie na płytach tej samej wielkości, co płyty CD większej ilości gęściej upakowanych ścieżek.

Karty pamięci – półprzewodnikowy nośnik danych. Do popularnych standardów kart pamięci należą: Compact Flash (CF), Secure Digital (SD), MultiMedia Card (MMC), Memory Stick (MS), Smart Media (SM),

T-Flash.

PenDrive – urządzenie przenośne zawierające pamięć nieulotną typu Flash, przystosowane do łączenia z komputerem i używane najczęściej do przenoszenia danych między komputerami. PenDrive ma pojemność znacznie większą niż dyskietka, do komputera dołączany jest najczęściej przez złącze USB, nie wymaga specjalnego napędu jak dyskietka czy płyta CD. Szybkość uzależniona od wersji USB (1.1 lub 2.0). Zwykle posiada przełącznik blokady zapisu i kasowania.

Karty rozszerzające:

Karta graficzna – niezbędna w każdym zestawie komputerowym – jest odpowiedzialna za wyświetlanie obrazu na ekranie monitora. Zamienia ona cyfrowe dane przekazywane przez procesor na elektryczne sygnały, przesyłane następnie do monitora i sterujące jego pracą. Od rodzaju karty graficznej i monitora zależą parametry wyświetlanego obrazu. Są to: rozdzielczość obrazu, liczba jednocześnie wyświetlanych kolorów, częstotliwość odświeżania obrazu.

Karta dźwiękowa – umożliwia nagrywanie i odtwarzanie muzyki, mowy i innych dźwięków za pomocą komputera. Dzięki niej można podłączyć do komputera urządzenia np. głośniki, słuchawki lub mikrofon.

Karta sieciowa – pozwala połączyć komputery w sieć komputerową. Zadaniem tego urządzenia jest przyjmowanie informacji i wysyłanie ich przez kabel łączący komputery.

Zasilacz – redukuje napięcie wychodzące z sieci z 220V do 5V i 12V, ponieważ takie właśnie napięcie jest potrzebne do zasilania wszystkich układów elektronicznych komputera. Zasilacz wyposażony jest w wiatraczek który nie tylko chłodzi sam zasilacz, lecz także zapobiega przegrzaniu się wnętrza jednostki centralnej.

Tagi: ,

Kategoria: Informatyka, Komputer, Notatki z informatyki

Comments are closed.